PAMIĘCI WYKLĘTYCH

Społeczność naszej szkoły dwukrotnie uczciła pamięć żołnierzy wyklętych. 1 marca reprezentacja klasy II bw: Dominik Fidos, Jakub Fidos, Jakub Lis, Igor Młodziński, Wiktor Opala i Bartłomiej Wróbel, uczestniczyła w Marszobiegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” na dystansie 1963 m, zorganizowanym przez Urząd Miasta i Gminy w Końskich.

Na początku krótki rys historyczny tego wydarzenia przypomniał Wojciech Pasek, prezes koneckiego oddziału PTTK, który przypomniał, że dystans biegu jest związany z ostatnim żołnierzem wyklętym, który zginął w 1963 roku. Był to Józef Franczak „Lalek”. Nasi uczniowie znaleźli się wśród ponad stu uczestników. Wszyscy biorący udział w wydarzeniu dostali pamiątkowe medale. Opiekunem grupy był pan Sławomir Ferencz. 2 marca czterdziestu uczniów ze wszystkich klas wraz z sześcioma nauczycielami (Anna Ciaś, Artur Ciszek, Sławomir Ferencz, Małgorzata Kowalczyk, Iwona Mańko-Sękowska, Lidia Sztandera) maszerowali „Tropem Wilczym” wraz z organizatorami, którym było Starostwo Powiatowe w Końskich oraz trzystu osobami, pokonując około czterech kilometrów. Na starcie uczestnicy obejrzeli wystawę poświęconą Żołnierzom Niezłomnym, składającą się z plansz Instytutu Pamięci Narodowej i materiałów starostwa. Przedstawiono na niej biogramy żołnierzy, którym był poświęcony tegoroczny, piąty marsz, czyli Tadeuszowi Krajewskiemu„Grom”, Stanisławowi Sojczyńskiemu „Warszyc” i Tadeuszowi Bartosiakowi „Wilk”. Udział w marszobiegu to możliwość zdobycia wiedy historycznej na temat bohaterów i ich walki z okupantem sowieckim, ale także hołd złożony żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego.