KONTAKT Z NAMI

STATUT SZKOŁY

PODRĘCZNIKI

Konkurs: ,, Życie i twórczość Marii Konopnickiej’’

Dn. 09.02.2022 chętni uczniowie naszej szkoły przystąpili do konkursu bibliotecznego o życiu i twórczości Marii Konopnickiej – Patronki Roku 2022. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać obszerny test o pisarce i jej dziełach.

Najszybciej i najlepiej rozwiązała zadanie uczennica kl.I fsw – Marcelina Kozłowska.
Gratulacje!!!

KONKURS  Z OKAZJI DNIA SPAGHETTIDanie konkursowe

Dnia 04.01.2022 obchodzony jest Dzień Spaghetti.
Z tej okazji chętni uczniowie naszej szkoły przystąpili do konkursu bibliotecznego pt.
„Najlepszy przepis na spaghetti”.

Przepis  na danie ze spaghetti  musiał zawierać :
 - nazwę dania,
-  składniki,
-  czynności,
-  zdjęcie potrawy
Zwyciężyła uczennica kl.III fp – Dagmara Cieślik
(danie konkursowe na zdjęciu).
Gratulacje !!!

A oto kilka ciekawostek o spaghetti

Najwięcej, bo aż 28 kilogramów na głowę zjadają Włosi, oni też są największym producentem makaronu – ponad 3 mln ton rocznie. „Jedząc spaghetti, nie odczuwa się samotności i człowieka nie nachodzą żadne czarne czy głupie myśli” – pisał amerykański satyryk Charles Morley. 4 stycznia obchodzone jest święto spaghetti.

To wciąż najbardziej popularny i doceniany rodzaj włoskiego makaronu na całym świecie. Nic więc dziwnego, że w Ameryce właśnie 4 stycznia wypada Narodowy Dzień Spaghetti. Amerykański pisarz i satyryk Charles Morley tak pisał o tym rodzaju makaronu: „Jedząc spaghetti, nie odczuwa się samotności i człowieka nie nachodzą żadne czarne czy głupie myśli. Zadanie wymaga zbyt wiele koncentracji. Pochłania całkowicie i obnaża. Pęka pancerz samokontroli i ogłady. Człowiek jest sobą”.

Choć wciąż największym producentem i konsumentem makaronu są Włosi (zjadają go ok. 28 kilogramów na głowę i produkują 3 mln kg rocznie), w 2000 roku w Stanach Zjednoczonych sprzedano 1,3 mln funtów spaghetti, które ugotowane, jak wyliczyli naukowcy pozwoliłoby na owinięcie Ziemi dziewięciokrotnie

Pierwsze wzmianki o makaronie pochodzą ze starożytnego Egiptu i Mezopotamii, ale najstarszy ślad produkcji pasty znaleziono na grobowcu etruskim z IV w.p.n.e. w Cerveteri niedaleko Rzymu. To właśnie na płycie grobowca wyrzeźbiona została kuchnia z wałkiem i stolnicą. Pierwszy cech makaroniarzy powstał natomiast w 1574 roku w Genui.

Wystawa: 2022 - ROK POLSKIEGO ROMANTYZMU

Sejm podjął uchwałę, na mocy której rok 2022 został ustanowiony Rokiem Polskiego Romantyzmu.

Okazją do uczczenia polskiego romantyzmu w 2022 jest 200. rocznica ukazania się dzieła „Ballady i romanse” autorstwa Adama Mickiewicza, które wyznaczyły początek polskiego romantyzmu. Zrodziła się epoka, w której tworzyli genialni artyści, myśliciele i działacze polityczni, którzy w sytuacji narodowej niewoli stworzyli kraj duchowej wolności, rozwinęli programy niepodległościowe, a zarazem wynieśli polską literaturę, muzykę i malarstwo do rangi czołowych osiągnięć kultury europejskiej. Romantyzm przyniósł genialne dokonania w literaturze Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego i Cypriana Norwida, w muzyce Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki, w malarstwie Piotra Michałowskiego i Jana Matejki. Twórcy ci byli artystami polskimi, a jednocześnie światowymi, ukazującymi polskie wartości w ich uniwersalnym kontekście. „Pamięć romantyzmu polskiego jest zatem pamięcią najważniejszych znaków określających narodową tożsamość"

Zapraszamy na naszą wystawę!!!

Konkurs - Dzień Ryby

Dn. 20.12.2022 z okazji Dnia Ryby odbył się w naszej bibliotece KONKURS O RYBACH. A oto krótka informacja o tym dniu:
"Dzień Ryby został ustanowiony przez Stowarzyszenie Empatia w 2003 roku. W zamierzeniu ma stanowić inspirację dla działań związanych z ochroną ryb oraz przyczynić się do postrzegania ich jako istot zdolnych do odczuwania. W odróżnieniu od innych akcji na rzecz ryb, dotyczy wszystkich form krzywdzenia tych zwierząt, a ważną jego częścią jest zachęcanie do zamiany mięsa rybiego w diecie na produkty pochodzenia roślinnego."

Zadanie konkursowe polegało na uzupełnieniu przysłów o rybach. Zwyciężczynią konkursu została uczennica kl.II MS – Iza Chudzik.
Gratulacje !!!

Konkurs biblioteczny w 100 – lecie urodzin Stanisława Lema

W dn. 13.12.2021 w bibliotece szkolnej w zsp 2 w Końskich odbył się konkurs na temat życia i twórczości polskiego pisarza Stanisława Lema. Do rozwiązania zadań przystąpiło 10 uczniów klas branżowych I stopnia. A oto nagrodzeni  zwycięzcy:
I miejsce   – Marta Śliwińska kl. IIIfp
II miejsce  – Marta Ambroziak kl. IIIfp