DZIEŃ PATRONA SZKOŁY GEN. ANTONIEGO PIWOWARCZYKA

obchodzony w dniu 29 listopada 2018r

Program uroczystości:

11:30   Część oficjalna

11.45    Konkurs: Nasz Patron- gen. Antoni Piwowarczyk.

12.00   Część artystyczna: Wspomnienia: „Wywiad-rzeka”.

12.30     Wręczenie nagród  w Konkursie na najlepszy biznesplan

12.00     Spotkanie przy poczęstunku

Scenariusz i reżyseria: Laura Mościńska.

Konkurs Nasz Patron – gen. Antoni Piwowarczyk – Dorota Wilk, Jan Rybiński.

Konkurs na najlepszy biznesplan –

Fundator nagród pieniężnych- Ewa Piwowarczyk

Jury konkursu -Ewa Piwowarczyk, Beata Napierała, Wioletta Banasik, Katarzyna Rybińska, Dorota Wilk.

Poczet sztandarowy – Artur Ciszek

Oprawa multimedialna – Marcin Pluta

Oprawa muzyczna – Łukasz Misztal

Scenografia i dekoracje – Anna Tarasińska,

Pomoc w przygotowaniu- Ewa Młodawska, Anna Łyczek, Barbara Słowińska, Wojciech Gierczyna

Wystąpili uczniowie:

Ilona Dukat i Anna Dukat- kl. II fks - konferansjerka

Damian Przepióra- kl.IIIbm,  Patrycja Nowak- IIfk,  Marcin Mendygrał-kl. IIIfk- konkurs o patronie szkoły

Justyna Spiżewska-kl.IIfk- dziennikarka

Mateusz Pomykała- kl.IIfk –generał Antoni Piwowarczyk

Weronika Cholewińska-kl.IIfk, Piotrowski Szymon-kl. Ifks, Dorota Myśliwiec-kl.IIfk- poczet sztandarowy

Od 2016 roku szkoły wchodzące w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Końskich noszą imię gen. Antoniego Piwowarczyka. 29 listopada 2018 r. po raz drugi obchodzono Dzień Patrona.

Gen. Antoni Piwowarczyk ps. Wąsowicz urodził się 15 września 1910 r. w Kornicy. Swoim życiem dawał świadectwo prawdzie i wartościom, które wyniósł z domu rodzinnego. Ciężką pracą i uporem zdobył wykształcenie i szansę na lepsze życie. Niezależnie od trudnych, życiowych okoliczności związanych z udziałem w II wojnie światowej i ciężkiej rzeczywistości powojennej potrafił żyć godnie. Jego postawa jest doskonałą lekcją patriotyzmu również dla dzisiejszej młodzieży. W  1990 r. nadano mu Honorowe Obywatelstwo Gminy Końskie za zasługi i wkład w dzieje Konecczyzny.

Szkolną uroczystość zaszczyciła swoją obecnością pani Ewa Piwowarczyk – córka generała oraz jej mąż Erik Swend Andersen. Uroczystość uświetnili również Przewodnicząca Rady Powiatu – Dorota Duda, wicestarosta – Bogdan Soboń, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Edukacji i Zdrowia Krzysztof Stachera oraz Monika Jedynak - komendant Hufca Pracy 13-5 w Końskich, Beata Napierała - wiceprezes zarządu KSWP Końskie, Janusz Martynowski – kierownik biura Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Końskich.

Scenariusz przygotowała i czuwała nad całością przedsięwzięcia wicedyrektor ZSP nr2- Laura Mościńska. Uroczystość poprowadziły uczennice klasy IIfks Anna Dukat i Ilona Dukat. Obchody otworzył dyrektor ZSP nr 2 Jan Rybiński, który  powitał zgromadzonych. Były wspomnienia z minionej uroczystości nadania imienia Szkołom wchodzącym w skład ZSP nr2. W Konkursie Nasz Patron – gen. Antoni Piwowarczyk zwycięzcą został Damian Przepióra- uczeń klasy III mps, 2 miejsce zajęła Patrycja Nowak z kl. II fk, a trzecie Marcin Mendygrał- kl. IIfk. Uczniowie odegrali scenkę rodzajową z życia Patrona Antoniego Piwowarczyka, który udzielił wywiadu obejmującego  obszerne wspomnienia z czasów dzieciństwa i młodości. Najważniejszym punktem programu było wręczenie nagród pieniężnych w Konkursie na najlepszy biznesplan. Pan Dyrektor wyraził serdeczne podziękowania dla pani Ewy Piwowarczyk i przekazał głos córce generała. Pani Ewa Piwowarczyk odniosła się do przedstawionych w konkursie prac. Podkreśliła, jak ważne jest podejście interdyscyplinarne i praca zespołowa. Zachęcała uczniów do zaangażowania w takich przedsięwzięciach i do odważnego podejmowania wyzwań. Zadeklarowała również cykliczność tego konkursu. Poinformowała, że podjęto decyzję o przyznaniu I miejsca oraz dwóch nagród równorzędnych za zajęcie miejsca III.

Oto zwycięzcy:

I miejsce - Daria Sobczyk i Rafał Walter (nagroda główna 5.000 zł)

III miejsca - Anna Dukat i Wiktoria Kądziela oraz Ilona Dukat i Weronika Cholewińska (po 2.500 zł)

Po zakończeniu części oficjalnej Pan Dyrektor zaprosił gości na poczęstunek.

Echo uroczystości w ZSP2 w Końskich:

Reportaż Echodnia

Reportaż TKN24

Sztandar - duma naszej szkoły, towarzyszy nam zawsze przy doniosłych uroczystościach.

Dyrektor Jan Rybiński wita przybyłych na uroczystość DNIA PATRONA SZKOŁY.

Uroczystość wzbudzała zainteresowanie.

Anna Dukat i Ilona Dukat poprowadziły uroczystość.

Konkurs Nasz Patron - gen. Antoni Piwowarczyk.

Wręczenie nagrody za I miejsce, Damianowi Przepiórze.

Patrycja Nowak odbiera nagrodę za II miejsce.

Marcin Mendygrał zajął III miejsce.

Antoni Piwowarczyk- Wywiad Rzeka.

Są anioły w miasteczkach i wioskach... - w wykonaniu uczennic klasy II fk.

Biegnij przed siebie, kierunek trzymaj... - zaśpiewały uczennice klasy II fk.

Dyrektor ogłasza wyniki Konkursu na najlepszy biznesplan.

Laureaci Konkursu na najlepszy biznesplan wraz z Panią Ewą Piwowarczyk - córką Patrona Szkoły, Janem Rybińskim - dyrektorem ZSP 2

i jury w składzie: Beata Napierała - wiceprezes zarządu KSWP Końskie, Dorota Wilk, Wioletta Banasik, Katarzyna Rybińska - nauczycielki ZSP 2.

Młodzież dziękuje pani Ewie Piwowarczyk która ufundowała nagrody pieniężne.

Spotkanie uczestników konkursu z jury.

Młodzież pilnie słucha.

Opracował zespół w składzie: Edyta Kuleta