Zawód fryzjera  istnieje już od starożytności, zmieniając swoją nazwę, zakres wykonywanych usług i oczywiście jakość pracy. Współczesny fryzjer to przede wszystkim specjalista, o dużej wrażliwości estetycznej, specyficznych umiejętnościach manualnych, szerokiej wiedzy o modzie, trendach, pielęgnacji włosów i zabiegów związanych z nimi, ale i wizażu. Dlatego często fryzjer  określany jest mianem - stylisty, fryzjera- stylisty. Fryzjer- stylista, jest osobą która zawodowo zajmuje się nie tylko układaniem włosów, ale i  :

-doradztwem fryzury do kształtu twarzy i głowy,

- strzyżeniem, modyfikowaniem fryzur różnymi technikami ,

-doborem kolorystycznym do kształtu twarzy i urody klienta/ki ,

- szerokim wachlarzem zabiegów pielęgnacyjnych skóry głowy i włosów (począwszy od mycia skóry głowy i włosów, przez dobór odpowiednich środków kosmetyczno- fryzjerskich, po zabiegi pielęgnacyjne, odżywcze i regenerujące)

a także :

-zagęszczaniem , przedłużaniem i pielęgnacją włosów naturalnych i sztucznych.

ZADANIA ZAWODOWE - CELE KSZTAŁCENIA

Celem nauki - fryzjera -w tym zawodzie, jest nauczenie od podstaw fachu fryzjerskiego, zarówno teoretycznego , jak i praktycznego, tak aby po ukończeniu mógł samodzielnie, bez obaw wykonywać zabiegi na włosach, ewentualnie otwierając miejsce pracy -salon dla siebie i innych .
Uczniowie  w naszej szkole mogą zdobywać umiejętności wykonywania pełnego zakresu usług fryzjerskich na poziomie :

Zasadniczej Szkoły Zawodowej  - w 3-letnim toku nauczania absolwenci na zajęciach  teoretycznych z :

1. Technologii fryzjerskiej lub

2. Materiałów fryzjerskich,   zdobywają wiedzę do wykonywania następujących zadań zawodowych  :

·         Doboru fryzur  dla klienta/ki

·         Pielęgnacji włosów i skóry głowy

·         Ondulowaniu włosów

·         Strzyżeniu włosów

·         Zmiany koloru włosów - zabiegów chemicznych

·         Wyposażeniu salonu fryzjerskiego

·         Układaniu, przedłużaniu i zagęszczaniu włosów

·          Projektowaniu fryzur dla klienta/ki

KWALIFIKACJE

Absolwenci po ukończeniu  zasadniczej szkoły fryzjerskiej otrzymują kwalifikację A.19        -  Wykonywanie  zabiegów  fryzjerskich.