BLACHARZ

Blacharze mogą być zatrudnieni w zakładach produkcyjnych branży blacharskiej, w budownictwie, usługach blacharskich oraz mogą prowadzić własną działalność gospodarczą. Specyfika zawodu sprawia, że znajduje zatrudnienie, zarówno w pracy usługowej przy wykonywaniu, naprawie i konserwowaniu wyrobów z blachy, jak i przy wykonywaniu i naprawie pokryć z blachy. Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie blacharz będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
1) wykonywania wyrobów z blachy;
2) wykonywania pokryć z blachy;
3) wykonywania naprawy i konserwacji wyrobów oraz pokryć z blachy.
Zadania zawodowe blacharza obejmują przygotowanie oraz wykonywanie operacji obróbki ręcznej i mechanicznej blachy, cięcie blachy, kształtowanie blachy, wykonywanie połączeń blach techniką spawania, zgrzewania, poprzez lutowanie, nitowanie, klejenie. Blacharz musi umieć rysować szkic wyrobów blacharskich oraz odczytywać schematy, rysunki wykonawcze i złożeniowe. W zależności od wykonywanych zadań zawodowych blacharz wykonuje prace w pomieszczeniach zamkniętych lub na wolnym powietrzu, gdzie narażony jest na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Szczególne zagrożenia związane są z pracą na wysokości – wykonywaniem pokryć dachowych oraz ich naprawą i konserwacją.
Kwalifikacja M.25. Wykonywanie i naprawa elementów, wyrobów oraz pokryć z blachy wyodrębniona dla zawodu blacharz stanowi podbudowę kształcenia jedynie w tym zawodzie.